Program

Pravidelná setkání se společnou debatou se konají každý čtvrtek, vždy od 17:00. Vítán je každý. Kromě pravidelných shromáždění se scházíme i při jiných příležitostech.

ÚTERÝ 10. 12. Slunovrat – ke kořenům Vánoc
Literárně hudební pořad věnovaný slunovratu, bude ústředním tématem inspirativní plejáda možností, jak se v době, kdy slavení Vánoc z velké části ovlivňuje reklama a nakupování, pokusit prožít svátky v těsnějším sepětí s přírodou, Zemí a tradicemi našich předků.

12. 12. Pravda
„Napište tu nejpravdivější větu, co znáte. A o tom celé psaní je,“ řekl Ernest Hemingway. Jakou nejpravdivější větu znáte?

19. 12. Vaše dary
Bez ohledu na to, kolik dárků druhým jste už v životě nakoupili, zabalili a předali, mnoho darů pro své bližní nesete sami v sobě: například otevřené srdce, ochotu naslouchat, schopnost uklidnit, nebo naopak povzbudit. Díky za vaše dary.

2. 1. Dokázat poodstoupit
„V nic nedoufám. Ničeho se nebojím. Jsem svobodný.“ To řekl Nikos Kazantzakis, když chtěl zdůraznit význam odstupu člověka od problémů, které jsou ohlušující.

9. 1. V jediném okamžiku
Vše na světě se může v jediném okamžiku změnit – nejen během zemětřesení či jiné tragické události, ale třeba i následkem okamžité inspirace. V jediném okamžiku se pak například z přátelství stane láska, ač při pohledu zvenčí se v takových chvílích zdánlivě ještě nic neděje.

16. 1. Po kouskách
„Když se ocitnu tváří v tvář nutnosti napsat pět stovek stran, nejprve mne totálně ochromí pocit, že selžu, že to nemůžu nikdy zvládnout. Pak ale napíšu jednu stránku, a potom i druhou. Pomůže mi myslet pouze na práci, která mne čeká v konkrétní den, nikoli na celou knihu.“ (John Steinbeck)

23. 1. Potíže s pravdou
„Pravda je málokdy ryzí a nikdy není jednoduchá,“ řekl Oscar Wilde. Dokážete vnímat nejednoznačnost pravdy, třeba ve chvíli, když vás někdo o (své) pravdě přesvědčuje?

30. 1. Cena či hodnota?
Někdy ty dva pojmy splývají, přitom ale jsou zcela rozdílné. Jak to řekl Henry David Thoreau: „Cenu čehokoli lze vyjádřit v množství našeho životního času, který za to vyměníme.“